Bez kategorii

Czy zwierzęta mają duszę? Głos papieża Franciszka w ogólnoświatowej dyskusji

Nowy Papierz, Franciszek nie przestaje zaskakiwać, a co poniektórych wprawiać w konsternację. Ostatnio takie reakcje wywołały jego słowa dotyczące tego, że zwierzęta także będą w niebie.

Analizując rzecz logicznie – w raju były; nie rozpoznają dobra i zła, więc rozsądne wydaje się przekonanie, że w niebie znajdą się również.

A jednak są wątpliwości! Być może zwierzęta nie mają duszy, a jeśli tak jest, to w jaki sposób mogłyby znaleźć się w niebie? Gdyby udało się udowodnić, że zwierzęta mają duszę, odpowiedź byłaby jednoznaczna, jak na razie jednak nie ma nawet dowodu, że człowiek ma duszę.

Temat z pozoru może wydawać się błahy, ale  w dużym stopniu dotyczy wydawania werdyktów w kwestiach, których naukowe dowody się nie imają. Mamy  dogmat nieomylności Papieża, ale ostateczny werdykt wydaje on po konsultacjach z biskupami. Dotąd wybór papieża był jednomyślny i dożywotni, tymczasem w ciągu ostatnich lat wybory stały się demokratyczne, a sam wybrany potrafił zrzec się tej funkcji.  W dzisiejszym świecie demokratyzacja jest nieunikniona. Dlaczego zatem nie przeprowadzić ogólnoświatowego referendum wśród wiernych, którzy większością głosów zdecydują, czy zwierzęta mają duszę, osoby rozwiedzione mogą przystępować do eucharystii, a ksiądz powagą kościoła może potwierdzić sakrament, który udzielają sobie osoby tej samej płci?

1 thought on “Czy zwierzęta mają duszę? Głos papieża Franciszka w ogólnoświatowej dyskusji

 1. Jest dementi!
  Zastępca rzecznika Watykanu ksiądz Ciro Benedettini wyjawił, że Papież Franciszek nie twierdził, że zwierzęta trafią do nieba. Słowa, które w ten sposób zinterpretowała włoska gazeta „Corriere della Sera” należały do Papieża Pawła VI. Brzmiały ponoć „Pewnego dnia zobaczymy nasze zwierzęta w wieczności Chrystusowej”.
  Papież Franciszek powiedział tylko o „przemianie wszelkiego stworzenia w nowe niebo i nową ziemię”
  Jakie możemy wyciągnąć wnioski?
  1. Ktoś powiedział, że ktoś powiedział, a agencja podała, że gazeta napisała – treści nie należą już tylko do nadawcy, szczególnie, jeśli jest osobą publiczną. Informacja żyje swoim życiem i pokazuje jakie emocje i przekonania ludzi za nią stoją.
  2.Problem z brakiem duszy może zaowocować tym, że w wieczności chrystusowej będziemy widzieć nasze zwierzęta, ale nie będą to one, tylko ich obraz, zaś po zmartwychwstaniu ciał może się okazać , że nie ma nie tylko zwierząt, ale i roślin. Chyba, że nie zniszczymy przyrody, co wydaje się mało prawdopodobne.
  3.Jak widać temat zwierzęcych dusz jest równie gorący, co śluby par homoseksualnych i postępowanie z zamrożonymi zarodkami. Rozbieżność między tym, co myślą kardynałowie i zwykli ludzie widoczna jest gołym okiem
  Info na temat dementi

Comments are closed.