przygody intelektualisty

Post-prawda słowem roku 2016

Kolegium redakcyjne słownika Oksfordzkiego wybrało jak co roku, słowo 2016 roku i jest nim post-prawda. Pojawiało się już w latach 90-dziesiątych, ale w tym roku zaistniało w głównym nurcie opisując sytuacje, gdy obiektywne fakty mają mniejsze znaczenie, niż emocje i osobiste przekonania.

Żyjemy w ciągłym szumie informacyjnym, który wciąż narasta. Coraz łatwiej wygenerować news, który może rozprzestrzeniać się  z coraz większą prędkością. Kiedyś były to kaczki dziennikarskie, dziś wykorzystuje się przekaz medialny do wywoływania emocji, które łatwiej wpływają na nastroje społeczne, a są mniej wymagające, niż analizy, fakty, czy koncepcje. Konkretnymi efektami  takiej informacyjnej interakcji ze społeczeństwem jest wygrana Donalda Trumpa, Brexit, czy wiara w zamach smoleński. Nieprawdziwe informacje potrafią siać spustoszenie i wpływać na realne wybory mimo ich demontowania.

Jeśli jesteśmy odpowiednio pewni siebie, wierzymy niezachwianie w swoją koncepcję i wiemy jak jest – możemy nie liczyć się z faktami.

Jeśli to, co mówię nie jest zgodne z prawdą, tym gorzej dla prawdy

Nadszedł czas, w którym wyniki pracy ekspertów nie są seksi. W końcu każde dane można odpowiednio spreparować, lub zaprzeczyć, wycofać się ze swoich słów. Ważniejsze od posiadania wiedzy i planu staje się moc przekonań i pewność siebie przed kamerami.

Wysilmy się na refleksję:

  • Każdy z nas żyje w świecie własnych pojęć i przekonań. Obiektywne fakty są mitem. I tak nasze postrzeganie rzeczywistości, to tylko interpretacja.
  • Czy prawda, która jest nieprzyjemna, nudna, albo groźna jest przyjemna? Nie lepiej skupić się na tym, co powoduje, że krew żywiej krąży w żyłach i czujemy, że żyjemy? Racjonalność i logika będące kręgosłupem zachodniej cywilizacji stają u kresu. Sens przestaje mieć znaczenie.
  • Celebryci, osobowości medialne stają się atrakcyjne przez to, że tak wyraźnie czują co jest dla nich prawdą. My, zagubieni w wielości interpretacji chcielibyśmy, żeby wreszcie świat był uporządkowany: Jeden Bóg, jedna religia, emerytura po 60 roku życia, gwarantowana pensja minimalna, zasiłki, mieszkania czynszowe. Dzięki celebrytom i ich niezachwianej wierze w siebie przez chwilę możemy poczuć się dobrze w świecie względności i ciągłej zmiany.

 

 

1 thought on “Post-prawda słowem roku 2016

Comments are closed.